{ Глава 5, Розділ IІ }
ГЛАВА 5. ПОДАТКОВИЙ КОНТРОЛЬ
Стаття 61. Визначення податкового контролю та повноваження органів
державної влади щодо його здійснення
{ абзац 1, частина 1, стаття 61, Глава 5, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
61.1. Податковий контроль – система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю
правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань
регулювання обігу готівки,
проведення розрахункових та касових операцій,
патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль у частині здійснення заходів, що вживаються митними органами з метою перевірки
правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, є складовою частиною митного контролю.
61.2. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу,
в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
61.3. Органи Служби безпеки України, внутрішніх справ, податкової міліції, прокуратури та їх службові
(посадові) особи не можуть брати безпосередньої участі у проведенні перевірок, що здійснюються контролюючими органами,
та проводити перевірки суб’єктів підприємницької діяльності з питань оподаткування.
Стаття 62. Способи здійснення податкового контролю
62.1. Податковий контроль здійснюється шляхом:
62.1.1. ведення обліку платників податків;
62.1.2. інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби;
62.1.3. перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок
щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку,
встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
{ Глава 6, Розділ IІ }
ГЛАВА 6. ОБЛІК ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ
{ Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
Стаття 63. Загальні положення щодо обліку платників податків
63.1. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами
контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання
податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
63.2. Взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків.
Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів,
а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
{ абзаци 1-5, частина 3, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
63.3. З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік
в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб,
місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів,
рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням
або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
{ абзац 2, частина 3, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Центральний орган
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
може прийняти рішення про зміну основного місця обліку платника податків.
Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими
у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору
визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.
{ абзац 4, частина 3, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних органах державної податкової служби
за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням,
органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об’єктів у порядку, встановленому центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний
податковий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого
майна чи відкриття об’єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.
63.4. Взяття на облік платників податків – юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється
після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються
законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є органи державної податкової
служби або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.
{ абзаци 1-2, частина 5, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
63.5. Всі фізичні особи – платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової
служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків у порядку,
визначеному цим Кодексом.
Фізичні особи – підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність,
підлягають взяттю на облік як самозайняті особи в органах державної податкової служби згідно з цим Кодексом.
{ абзаци 1-3, частина 6, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
63.6. Облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами.
{ абзац 2, частина 6, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
{ абзац 3, частина 6, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного
номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби,
ведеться за прізвищем, ім’ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб
органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі
за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
{ абзаци 1-2, частина 7, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
63.7. Орган державної податкової служби зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для
фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки
платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) у всіх
свідоцтвах, довідках, патентах, в інших документах або повідомленнях, що видаються платнику податків або надсилаються йому.
Кожен платник податків зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб,
які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків
та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) в усіх податкових деклараціях
(розрахунках, звітах), платіжних документах щодо податків і зборів, у фінансових документах, а також в інших випадках,
передбачених законодавством.
63.8. Особливості обліку платників податків за окремими податками, а також окремих категорій
платників податків установлюються відповідними розділами цього Кодексу.
{ частина 9, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
63.9. Документи, що подаються платниками податків для взяття на облік в органах державної податкової служби,
перевіряються у порядку, встановленому центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
, і в разі виявлення помилок
або подання недостовірних відомостей повертаються для виправлення. Платники податків, які не подали протягом 5 календарних
днів, наступних за днем отримання повернутих документів, виправлених документів для взяття на облік в органах державної
податкової служби або повторно подали такі документи з помилками, несуть відповідальність відповідно до закону.
{ частина 10, Стаття 63, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
63.10. Центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
визначаються:
63.10.1. порядок обліку платників податків і зборів;
63.10.2. перелік документів, які подаються для взяття на облік платників податків,
а також порядок подання таких документів;
63.10.3. форми заяв, свідоцтв та документів з питань реєстрації та обліку платників податків.
63.11. Органи державної податкової служби забезпечують достовірність даних про платників податків
в Єдиному банку даних про платників податків – юридичних осіб та Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків,
реєстрі платників податку на додану вартість, реєстрі неприбуткових організацій та інших реєстрах, що формуються
та ведуться органами державної податкової служби згідно з цим Кодексом, їх захист від несанкціонованого доступу,
оновлення, архівування та відновлення даних.
63.12. Інформація, що збирається, використовується та формується органами державної податкової служби
у зв’язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень,
передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.
{ Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
Стаття 64. Взяття на облік юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб
{абзац 1, частина 1, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
64.1. Взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників
податків та зборів в органах державної податкової служби здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих
державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»
( 755-15 ), не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами державної податкової служби.
{абзац 2, частина 1, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ } {ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Дані про взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків і зборів
в органах державної податкової служби передаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб
та фізичних осіб – підприємців у день взяття на облік юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи в порядку,
встановленому спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації та центральним органом виконавчої влади,
що забезпечує формування державної фінансової політики.
{частина 2, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
64.2. Взяття на облік за основним місцем обліку платників податків – юридичних осіб та відокремлених
підрозділів юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються
до Єдиного державного реєстру
підприємств та організацій України
юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців
, здійснюється не пізніше наступного робочого дня
з дня надходження від них відповідної заяви, яку платник податків зобов’язаний подати у десятиденний строк після
державної реєстрації (легалізації, акредитації чи засвідчення факту створення іншим способом).
{частина 3, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
64.3.
Довідка про взяття на облік платника податків надсилається (видається) платникам податків –
Взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків і зборів в органах державної
податкової служби згідно з пунктом 64.1 цієї статті підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб
та фізичних осіб – підприємців, яка надсилається (видається) цим юридичним особам та відокремленим підрозділам юридичних осіб
у порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”.
У разі взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків і зборів
в органах державної податкової служби згідно з пунктом 64.2 цієї статті цим
юридичним особам
та відокремленим підрозділам юридичних осіб наступного робочого дня з дня взяття на облік за основним місцем обліку
надсилається (видається) довідка про взяття на облік
.
{ частина 4, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 3205-VI з 07.05.2011}
64.4. Військові частини зобов’язані протягом 10 календарних днів після
отримання свідоцтва про реєстрацію
реєстрації
військової частини як суб’єкта господарювання стати на облік в органі державної податкової служби
за місцем своєї дислокації згідно із пунктом 64.2 цієї статті.
{ абзаци
1-5,
1-4,
частина 5, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
64.5. Підставою для взяття на облік (внесення змін, перереєстрації) відокремленого підрозділу іноземної
компанії, організації, у тому числі постійного представництва нерезидента, є належна акредитація (реєстрація,
легалізація) такого підрозділу на території України згідно із законом.
Для взяття на облік постійні представництва нерезидентів та відокремлені підрозділи іноземних
юридичних осіб зобов’язані звернутися протягом 10 календарних днів з дня їх державної реєстрації (акредитації,
легалізації) в установленому порядку або до початку провадження господарської діяльності, якщо така реєстрація
не є обов’язковою згідно із законодавством, до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням.
Взяття на облік таких платників податків здійснюється відповідно до пункту 64.2 цієї статті.
У разі встановлення органом державної податкової служби за результатами податкового контролю ведення
нерезидентом господарської діяльності через постійне представництво на території України без взяття на податковий облік
складається акт, який надсилається через компетентний орган України до компетентного органу іноземної держави
для організації заходів стягнення.
{ абзац 4, частина 5, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
Форма ( z1403-10 ) зазначеного акта затверджується центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
{ абзац 5, частина 5, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011} абзац виключено;
Якщо постійним представництвом нерезидента є юридична або фізична особа – резидент України,
така особа повинна на підставі відповідного договору з нерезидентом (довіреності) протягом 10 календарних днів після
укладення договору (видачі довіреності) стати на облік в органі державної податкової служби
як постійне представництво нерезидента відповідно до пункту 64.2 цієї статті.
{ абзац 1, частина 6, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
64.6. На обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати угоди про розподіл продукції
, договори управління майном (крім договорів щодо операцій,
визначених у підпункті 153.13.10 пункту 153.13 статті 153 або у другому реченні абзацу другого підпункту 5
пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу)
та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на
яких
які
поширюються особливості податкового обліку та оподаткування
спільної
діяльності за такими договорами (угодами)
, визначені цим Кодексом.
В органах державної податкової служби не обліковуються договори про спільну діяльність, на які
не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені цим Кодексом. Кожен учасник
таких договорів перебуває на обліку в органах державної податкової служби та виконує обов’язки платника податків самостійно.
{ абзац 3, частина 6, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012} абзац виключено;
Взяття на облік договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції здійснює платник податків
– учасник, визначений відповідальним за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
{ абзац 4, частина 6, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік
такого учасника
управителя майна, учасника договору про спільну діяльність
або угоди про розподіл продукції
як платника податків – відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
Заяву про взяття на облік такий платник податків зобов’язаний подати протягом 10 календарних днів
після реєстрації договору або угоди або після набрання ним чинності,
якщо відповідно до законодавства реєстрація договору не проводиться.
{ абзаци 1-7, частина 7, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012},
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
64.7. Центральний орган
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
визначає порядок обліку платників податків
в органах державної податкової служби та порядок формування Реєстру великих платників податків
( z1372-10 ) на відповідний рік
з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом
для великих платників податків .
{ абзац 2, частина 7, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків
на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.
{ абзац 3, частина 7, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення
центрального органу державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
про таке включення платник податків
зобов’язаний стати на облік у спеціалізованому органі державної податкової служби, що здійснює податкове супроводження
великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.
{ абзац 4, частина 7, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік
у спеціалізованому органі державної податкової служби, центральний орган
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
має право приймати рішення про зміну
основного місця обліку та переведення їх на облік у спеціалізовані чи інші органи державної податкової служби.
{ абзац 5, частина 7, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
У разі відсутності за місцем реєстрації великого платника податків спеціалізованого органу державної
податкової служби облік такого платника податків за рішенням центрального органу
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
здійснюється або територіально найближчим
спеціалізованим органом державної податкової служби, або іншим органом державної податкової служби.
У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у спеціалізовану державну
податкову інспекцію чи інший орган державної податкової служби відповідні органи державної податкової служби зобов’язані
протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.
{ абзац 7, частина 7, Стаття 64, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012},
{ЗУ 2856-VI з 01.01.2011}
Великий платник податків, щодо якого центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
прийнято рішення про переведення на облік
у спеціалізовану державну податкову інспекцію чи інший орган державної податкової служби,
після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки
,
за місцем попереднього обліку в органах державної податкової служби, а
подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.
{ Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ }
Стаття 65. Облік самозайнятих осіб
{ абзаци 1-2, частина 1, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ }
65.1. Взяття на облік фізичних осіб – підприємців в органах державної податкової служби здійснюється
за місцем їх державної реєстрації на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно
із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» ( 755-15 ).
Приватні нотаріуси та інші фізичні особи, умовою ведення незалежної професійної діяльності яких
згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва
про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи
на ведення незалежної професійної діяльності, протягом 10 календарних днів після такої реєстрації зобов’язані
стати на облік в органі державної податкової служби за місцем свого постійного проживання.
65.2. Облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб –
платників податків (далі – Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності,
незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно
самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
65.3. Для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність,
така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення)
або через уповноважену особу до органу державної податкової служби за місцем постійного проживання.
65.4. Орган державної податкової служби відмовляє в розгляді документів,
поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі:
65.4.1. наявності обмежень на провадження незалежної професійної діяльності, встановлених законодавством;
65.4.2. коли документи подані за неналежним місцем обліку;
65.4.3. коли документи не відповідають встановленим вимогам, подані не в повному обсязі або
коли зазначені в різних документах відомості є взаємно невідповідними;
65.4.4. коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа;
{ абзаци 1-2, пункт 5, частина 4, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ }
65.4.5. неподання для реєстрації особою, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність,
свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи
на провадження незалежної професійної діяльності.
Після усунення причин, що були підставою для відмови у взятті на облік самозайнятої особи,
фізична особа може повторно подати документи для взяття на облік.
{ абзаци
1-2,
1-4,
частина 5, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
65.5. Взяття на облік самозайнятої особи здійснюється органом державної податкової служби не пізніше
наступного робочого дня з дня отримання відповідних відомостей від державного реєстратора (для фізичних осіб –
підприємців) або прийняття заяви (для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність).
{ абзац 2, частина 5, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ } {ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Дані про взяття на облік фізичної особи - підприємця передаються до Єдиного державного реєстру
юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у день взяття на облік у порядку, встановленому спеціально уповноваженим органом
з питань державної реєстрації та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
{ абзац 3, частина 5, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ } {ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Взяття на облік фізичної особи - підприємця підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру
юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка надсилається (видається) фізичній особі - підприємцю у порядку,
встановленому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”.
{ абзац
2,
4,
частина 5, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Довідка про взяття на облік платника податків надсилається (видається)
фізичній особі – підприємцю або
особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, наступного робочого дня з дня взяття на облік.
65.6. Видача та заміна довідки про взяття на облік платника податків здійснюється безоплатно.
65.7. Фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, довідка про взяття на облік
платника податків видається органом державної податкової служби із зазначенням строку, якщо такий строк вказаний
у свідоцтві про реєстрацію чи іншому документі (дозволі, сертифікаті тощо), що підтверджує право фізичної особи
на провадження незалежної професійної діяльності.
65.8. Довідка про взяття на облік самозайнятої особи втрачає чинність з моменту виникнення змін
у даних про фізичну особу, які зазначаються у такій довідці, та підлягає заміні в органі державної податкової служби.
{ абзаци 1-2, частина 9, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ }
65.9. Самозайняті особи зобов’язані подавати до органів державної податкової служби за місцем
свого обліку відомості про зміну облікових даних протягом місяця з дня виникнення таких змін.
Зміни до відомостей про самозайняту особу, які містяться у Державному реєстрі,
набирають чинності з дня внесення відповідного запису до такого реєстру.
65.10. Внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності
фізичної особи – підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі:
65.10.1. визнання фізичної особи недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності
– з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду;
65.10.2. смерті фізичної особи, у тому числі оголошення такої особи померлою, що підтверджується свідоцтвом
про смерть (витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інформацією органу державної реєстрації актів
цивільного стану), а також визнання фізичної особи безвісно відсутньою, що підтверджується судовим рішенням;
65.10.3. внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису
про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця – з дати державної
реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
65.10.4. реєстрації припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи
у відповідному уповноваженому органі – з дати реєстрації;
65.10.5. закінчення строку, на який було видано свідоцтво про реєстрацію чи інший документ
(дозвіл, сертифікат тощо), з дати закінчення такого строку;
65.10.6. заборони судом фізичній особі провадити підприємницьку діяльність або незалежну професійну
діяльність – з дати набрання законної сили відповідним рішенням суду, якщо інше не визначене у рішенні суду;
65.10.7. наявності обмежень права на провадження підприємницької діяльності або незалежної
професійної діяльності, які встановлені законодавством, – з дати надходження відповідних документів до органу
державної податкової служби за місцем обліку фізичної особи, якщо інше не встановлено законом чи рішенням суду;
{ абзаци 1-3, пункт 8, частина 10, Стаття 65, Глава 6, Розділ IІ }
65.10.8. анулювання чи скасування згідно із законодавством свідоцтва про реєстрацію чи іншого
документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження підприємницької
або незалежної професійної діяльності, – з дати такого анулювання чи скасування.
Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної
діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною
особою не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної
діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання.
У разі коли після внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької
чи незалежної професійної діяльності фізична особа продовжує провадити таку діяльність, вважається,
що вона розпочала таку діяльність без взяття її на облік як самозайнятої особи.
{ Стаття 66, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Стаття 66. Внесення змін до облікових даних платників податків
, крім фізичних осіб, які не зареєстровані підприємцями
та не провадять незалежну професійну діяльність
66.1. Підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є:
66.1.1. інформація органів державної реєстрації;
66.1.2. інформація банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків;
66.1.3. документально підтверджена інформація, що надається платниками податків;
66.1.4. інформація суб’єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні
дії стосовно платника податків;
66.1.5. рішення суду, що набрало законної сили;
66.1.6. дані перевірок платників податків.
{ частина 2, стаття 66, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
66.2. Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку,
встановленому центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
{ абзаци 1-3, частина 3, Стаття 66, Глава 6, Розділ IІ }
66.3. У разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків,
внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку
перебуває платник податків (далі – адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків,
органами державної податкової служби за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків
проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Підставою для зняття з обліку платника податків в одному органі державної податкової служби
і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну
реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
{ абзац 3, частина 3, Стаття 66, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
У такому разі платник податків зобов’язаний подати органу державної податкової служби за новим
місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання)
у порядку, визначеному центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
. У разі неподання такої заяви протягом 10
календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.
{ частина 4, Стаття 66, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
66.4. Платники податків – юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов’язані подати органу
державної податкової служби відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового
обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін
у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви у порядку, визначеному центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
Відповідальність за неподання такої інформації визначається цим Кодексом.
66.5. У разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік
згідно з цією главою, платник податків зобов’язаний подати органу державної податкової служби, в якому він обліковується,
уточнені документи протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів.
{ Стаття 67, Глава 6, Розділ IІ }
Стаття 67. Підстави та порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби
юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб
67.1. Підставами для зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичної особи,
її відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб є:
{ абзаци 1-3, пункт 1, частина 1, Стаття 67, Глава 6, Розділ IІ }
67.1.1. повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації
про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи.
У разі коли внаслідок припинення платника податків – юридичної особи шляхом реорганізації частина його
податкових зобов’язань чи податкового боргу залишається непогашеною, такі податкові зобов’язання чи борг переходять
(розподіляються) до юридичних осіб – правонаступників реорганізованої юридичної особи у порядку, визначеному цим Кодексом.
У разі коли внаслідок припинення платника податків – юридичної особи шляхом ліквідації частина
його податкових зобов’язань чи податкового боргу залишається непогашеною, такі податкові зобов’язання чи борг
погашаються за рахунок активів засновників або учасників такого підприємства, якщо вони несуть повну
або додаткову відповідальність за зобов’язаннями платника податків відповідно до закону, у межах повної
або додаткової відповідальності, а в разі ліквідації філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу
юридичної особи – за рахунок юридичної особи незалежно від того, чи є вона платником податку та збору,
стосовно якого виникло податкове зобов’язання або податковий борг таких філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу;
{ абзаци 1-3, пункт 2, частина 1, Стаття 67, Глава 6, Розділ IІ }
67.1.2. наявність хоча б однієї з підстав, визначених пунктом 65.10 статті 65 цього Кодексу для самозайнятої особи.
У випадках, що стосуються самозайнятих осіб, зняття з обліку таких осіб здійснюється за відсутності
податкового боргу або в разі його погашення за рахунок майна зазначеної фізичної особи, що переходить за правом спадщини
у власність інших осіб, або визнання такого податкового боргу безнадійним і списання його в установленому порядку,
коли таке майно відсутнє або не з’являються інші особи, які вступають у права спадщини незалежно від часу набуття таких прав.
В інших випадках грошові зобов’язання або податковий борг, що залишаються непогашеними після ліквідації
платника податків, визначеного у цій статті, вважаються безнадійним боргом і підлягають списанню у порядку ( 1231-2010-п ),
визначеному Кабінетом Міністрів України.
{ абзаци 1-4, частина 2, Стаття 67, Глава 6, Розділ IІ }
67.2. Органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право
звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:
припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців;
відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності
фізичних осіб – підприємців;
скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
{ абзаци 1-2, частина 3, Стаття 67, Глава 6, Розділ IІ }
67.3. У разі припинення юридичної особи її відокремлені підрозділи підлягають зняттю з обліку в контролюючих органах.
{ абзац 2, частина 3, Стаття 67, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичних осіб,
їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб встановлюється центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
{ частина 4, Стаття 67, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
67.4. Договори про спільну діяльність
, договори управління майном та угоди про розподіл продукції
знімаються з обліку в органах державної податкової служби після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії
такого договору
чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку.
{ Стаття 68, Глава 6, Розділ IІ }
Стаття 68. Інформація, що подається для обліку платників податків органами
державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності та іншими органами
68.1. Орган державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців не пізніше наступного
робочого дня з дати державної реєстрації такої особи, державної реєстрації припинення юридичної особи
чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, внесення будь-яких інших записів до Єдиного державного
реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців повинен передати відповідному органу державної податкової
служби повідомлення та відомості з реєстраційної картки про вчинення реєстраційних дій, передбачених законом.
{ частина 2, стаття 68, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012} 68.2. виключено.
68.2. Органи, що здійснюють реєстрацію незалежної професійної діяльності або видають дозволи на право
самостійного провадження такої діяльності, зобов’язані подавати органам державної податкової служби відомості з документа,
що підтверджує право на провадження такої діяльності, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця.
68.3. Органи, що ведуть облік або реєстрацію рухомого майна та інших активів, які є об’єктом оподаткування,
зобов’язані повідомляти про власників та/або користувачів такого рухомого майна та інших активів,
розміщених на відповідній території, або про транспортні засоби, зареєстровані у цих органах,
та їх власників органи державної податкової служби за своїм місцезнаходженням щомісяця, але не пізніше
10 числа наступного місяця. Порядок ( 1386-2011-п ) такого повідомлення встановлює Кабінет Міністрів України.
68.4. Державні органи повинні подавати органам державної податкової служби іншу інформацію у випадках,
передбачених цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами України.
{ Стаття 69, Глава 6, Розділ IІ }
Стаття 69. Вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків
у банках та інших фінансових установах
{ Стаття 69, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
69.1. Банки та інші фінансові установи відкривають поточні та інші рахунки платникам податків
– юридичним особам ( як
резидентам
, так
і нерезидентам) незалежно від організаційно-правової форми,
відокремленим підрозділам та представництвам юридичних осіб,
фізичним особам – підприємцям та
для яких законом установлені особливості їх державної
реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців,
фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність,
лише
за наявності документів, виданих органами державної податкової служби, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах
, або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб
та фізичних осіб – підприємців (для осіб, взяття на облік яких в органах державної податкової служби здійснюється
на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України
“Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”)
.
{ абзаци 1-3, частина 2, Стаття 69, Глава 6, Розділ IІ }
69.2. Банки та інші фінансові установи зобов’язані надіслати повідомлення про відкриття
або закриття рахунка платника податків – юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи,
чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків,
протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття).
У разі відкриття або закриття рахунка платника податків – банку,
у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, повідомлення надсилається в порядку,
визначеному цим пунктом, лише в разі відкриття або закриття кореспондентського рахунка.
У разі відкриття або закриття власного кореспондентського рахунка банки зобов’язані надіслати
повідомлення до органу державної податкової служби, в якому обліковуються, в строки, визначені цим пунктом.
69.3. Орган державної податкової служби протягом трьох робочих днів з дня отримання повідомлення
від фінансової установи про відкриття рахунка зобов’язаний направити повідомлення про взяття рахунка на облік
або відмову у взятті органом державної податкової служби рахунка на облік із зазначенням підстав.
69.4. Датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків, визначеного пунктом 69.1 цієї
статті (крім банку), у банках та інших фінансових установах є дата отримання банком або іншою фінансовою установою
повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунка на облік в органах державної податкової служби.
{ частина 5, Стаття 69, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
69.5. Порядок ( z1426-10 ) подання та форма і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників
податків у банках та інших фінансових установах, перелік підстав для відмови органів державної податкової служби
у взятті рахунків на облік визначаються центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
за погодженням з відповідними
державними органами, які регулюють діяльність фінансових установ.
{ частина 6, Стаття 69, Глава 6, Розділ IІ }
69.6. Банки та інші фінансові установи за невиконання норм цієї статті несуть відповідальність,
передбачену цим Кодексом.
{ абзац 2, частина 6, Стаття 69, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011} абзац виключено.
У разі неповідомлення фізичними особами – підприємцями та особами, які провадять незалежну
професійну діяльність, банків та інших фінансових установ про свій статус, банки та інші фінансові установи
не несуть відповідальності за невиконання норм цієї статті, якщо такими фінансовими установами було перевірено
та на момент відкриття рахунка встановлено відсутність реєстрації фізичної особи підприємцем чи особою,
яка має право на здійснення незалежної професійної діяльності, за даними, що відкрито оприлюднюються із державних,
єдиних або інших реєстрів про реєстрацію таких осіб.
69.7. Фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність,
зобов’язані повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких такі особи відкривають рахунки.
{ Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
Стаття 70. Державний реєстр фізичних осіб – платників податків
{ абзаци 1-6, частина 1, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
70.1. Центральний орган
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
форму є та веде Державний реєстр
фізичних осіб – платників податків (далі – Державний реєстр).
До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є:
громадянами України;
іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні;
іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні,
але відповідно до законодавства зобов’язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб,
створених на території України.
Облік фізичних осіб – платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються
від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган
державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім’ям, по батькові
та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
70.2. До облікової картки фізичної особи – платника податків та повідомлення
(для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера
облікової картки платника податків) вноситься така інформація:
70.2.1. прізвище, ім’я та по батькові;
70.2.2. дата народження;
70.2.3. місце народження (країна, область, район, населений пункт);
70.2.4. місце проживання, а для іноземних громадян – також громадянство;
70.2.5. серія, номер свідоцтва про народження,
паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий.
70.3. До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб:
70.3.1. джерела отримання доходів;
70.3.2. об’єкти оподаткування;
70.3.3. сума нарахованих та/або отриманих доходів;
70.3.4. сума нарахованих та/або сплачених податків;
70.3.5. інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.
70.4. До Державного реєстру вносяться відомості про державну реєстрацію, реєстрацію та взяття на облік
фізичних осіб – підприємців і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Такі відомості включають:
70.4.1. дати, номери записів, свідоцтв та інших документів, а також підстави державної реєстрації,
реєстрації та взяття на облік, припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності, інші реєстраційні дані;
70.4.2. інформацію про державну реєстрацію, реєстрацію та взяття на облік змін у даних про особу,
заміну чи продовження дії довідок про взяття на облік;
70.4.3. місце провадження діяльності, телефони та іншу додаткову інформацію для зв’язку з фізичною
особою – підприємцем чи особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність;
70.4.4. види діяльності;
70.4.5. громадянство та номер, що використовується під час оподаткування в країні громадянства, – для іноземців;
70.4.6. системи оподаткування із зазначенням періодів її дії.
{ абзаци 1-6, частина 5, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
70.5. Фізична особа – платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент),
для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру,
зобов’язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної
податкової служби облікову картку фізичної особи – платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації
в Державному реєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу.
Фізична особа – платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється
від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов’язана особисто подати відповідному
органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім’ям,
по батькові і серією та номером паспорта, а також пред’явити паспорт.
Фізична особа подає облікову картку фізичної особи – платника податків або повідомлення
(для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера
облікової картки платника податків) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою,
а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, – органу державної податкової служби
за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування.
Для заповнення облікової картки фізичної особи – платника податків використовуються дані документа,
що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання
відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
{ абзац 5, частина 5, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Форма облікової картки фізичної особи – платника податків та повідомлення (для фізичних осіб,
які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника
податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
Фізична особа несе відповідальність згідно із законом за достовірність інформації,
що подається для реєстрації у Державному реєстрі.
{ частина 6, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012},
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
70.6. Органи державної реєстрації актів цивільного стану, органи внутрішніх справ
, органи, що здійснюють реєстрацію фізичних осіб,
зобов’язані подавати відповідним органам державної податкової служби інформацію щодо зміни даних,
які включаються до облікової картки фізичної особи – платника податків,
не пізніше наступного робочого дня після проведення
реєстрації таких змін.
щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця.
{ абзац 2, частина 6, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ } {ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
Порядок ( 1386-2011-п ) подання такої інформації та взаємодії суб’єктів
інформаційних відносин визначається Кабінетом Міністрів України.
{ частина 7, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
70.7. Фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати органам державної податкової
служби відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб,
які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки
платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання
відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
{ частина 8, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
70.8. Про проведення державної реєстрації фізичної особи – платника податків у Державному реєстрі
та внесення змін до даних, які містяться у Державному реєстрі, центральний орган
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику,
інформує орган державної податкової служби:
70.8.1. за місцем обліку фізичної особи;
70.8.2. за місцем проживання фізичної особи;
70.8.3. за місцем отримання доходів чи місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування фізичної особи.
{ абзаци 1-4, частина 9, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
70.9. За зверненням платника податків, його законного представника або уповноваженої особи
орган державної податкової служби видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, крім осіб,
які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника
податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті.
У такому документі зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків.
{ абзац 3, частина 9, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Порядок формування реєстраційного номера облікової картки платника податків ( z1388-10 )
визначається та затверджується центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
{ абзац 4, частина 9, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Форма ( z1388-10 ) документа і порядок його видачі встановлюються центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
70.10. Органом державної податкової служби за місцем проживання фізичної особи – платника
податків на прохання такої особи до паспорту можуть бути внесені (сьома, восьма або дев’ята сторінки) дані
про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру.
70.11. У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій обліковій картці
або повідомленні (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття
реєстраційного номера облікової картки платника податків) фізичній особі може бути відмовлено у реєстрації
та/або внесенні відмітки до паспорта або продовжено строк реєстрації.
70.12. Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта
(для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера
облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби
і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування,
юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України,
банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними
особами – підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об’єкти
оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема у разі:
70.12.1. виплати доходів, з яких утримуються податки згідно із законодавством України.
Фізичні особи зобов’язані подавати інформацію про реєстраційний номер облікової картки юридичним
та фізичним особам, що виплачують їм доходи;
70.12.2. укладення цивільно-правових договорів, предметом яких є об’єкти оподаткування
та щодо яких виникають обов’язки щодо сплати податків і зборів;
70.12.3. відкриття рахунків у банках або інших фінансових установах,
а також у розрахункових документах під час здійснення фізичними особами безготівкових розрахунків;
70.12.4. заповнення фізичними особами, визначеними у пункті 70.1 цієї статті,
митних декларацій під час перетину митного кордону України;
70.12.5. сплати фізичними особами податків і зборів;
70.12.6. проведення державної реєстрації фізичних осіб – підприємців або видачі таким особам
спеціальних дозволів (ліцензій, патентів тощо) на провадження деяких видів господарської діяльності,
а також реєстрації незалежної професійної діяльності;
70.12.7. реєстрації майна та інших активів фізичних осіб, що є об’єктом оподаткування, або прав на нього;
70.12.8. подання органам державної податкової служби декларацій про доходи, майно та інші активи;
70.12.9. реєстрації транспортних засобів, що переходять у власність фізичних осіб;
70.12.10. оформлення фізичним особам пільг, субсидій та інших соціальних виплат з державних цільових фондів;
70.12.11. в інших випадках, визначених законами України та іншими нормативно-правовими актами.
70.13. Документи, пов’язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 70.12 цієї статті,
які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб,
які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника
податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті),
вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.
{ абзаци 1-2, частина 14, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
70.14. Орган державної податкової служби зазначає реєстраційний номер облікової картки платника
податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються
від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний
орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) у всіх повідомленнях, що надсилаються йому.
Кожен платник податків зазначає реєстраційний номер своєї облікової картки платника податків
або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття
реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної
податкової служби і мають відмітку у паспорті) в усіх звітних або інших документах, а також в інших випадках,
передбачених законодавством України.
70.15. Відомості з Державного реєстру:
70.15.1. використовуються органами державної податкової служби виключно для здійснення контролю
за дотриманням податкового законодавства України;
70.15.2. є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних
осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
{ частина 16, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
70.16. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, самозайняті особи, податкові агенти
подають безоплатно в порядку ( 1386-2011-п ), встановленому Кабінетом Міністрів України, органам державної податкової служби
за своїм місцезнаходженням інформацію про фізичних осіб, що пов’язана з реєстрацією таких осіб як платників податків,
нарахуванням, сплатою податків і контролем за дотриманням податкового законодавства України, із зазначенням
реєстраційних номерів облікових карток платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через
свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків
та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), зокрема:
70.16.1. органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, юридичні особи та фізичні
особи – підприємці, податкові агенти – про дату прийняття на роботу або звільнення з роботи фізичних осіб протягом
40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, а також інформацію,
передбачену статтею 51 цього Кодексу;
{ пункт 2, частина 16, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
70.16.2. органи внутрішніх справ – про
фізичних осіб, які зареєстрували своє місце
проживання у відповідному населеному пункті чи які зняті з реєстрації в такому населеному пункті,
про зміну фізичними особами прізвища, імені, по батькові, дати і місця народження,
транспортні засоби, щодо яких у фізичних осіб виникає або припиняється право власності, щомісяця,
але не пізніше 10 числа наступного місяця
, а також про втрачені, викрадені паспорти
у п’ятиденний строк від дня надходження відповідних заяв від фізичних осіб та про паспорти померлих громадян щомісяця,
але не пізніше 10 числа наступного місяця ;
70.16.3. органи державної реєстрації морських, річкових та повітряних суден – про судна, щодо яких
у фізичних осіб виникає або припиняється право власності, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця;
{ пункт 4, частина 16, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
70.16.4. органи державної реєстрації актів цивільного стану – про фізичних осіб,
які померли (для закриття облікових карток),
а також про зміну фізичними особами прізвища, імені,
по батькові, дати і місця народження,
щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця;
70.16.5. органи, що здійснюють реєстрацію приватної нотаріальної, адвокатської, іншої незалежної
професійної діяльності та видають свідоцтва про право на провадження такої діяльності, – про видачу
або анулювання реєстраційного посвідчення – у п’ятиденний строк від дня провадження відповідної дії;
{ пункт 6, частина 16, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ }
70.16.6. органи державної реєстрації прав – про оподатковуване нерухоме майно, щодо якого
у фізичних осіб виникає або припиняється право власності, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця;
70.16.7. органи опіки і піклування, виховні, лікувальні заклади, заклади соціального захисту населення
та інші заклади, що відповідно до законодавства здійснюють опіку, піклування або управління майном підопічного,
зобов’язані повідомляти про встановлення опіки над фізичними особами, визнаними судом недієздатними, опіку,
піклування і управління майном малолітніх, інших неповнолітніх фізичних осіб, фізичних осіб, обмежених судом
у дієздатності, дієздатних фізичних осіб, над якими встановлене піклування у формі патронажу,
піклування або управління майном фізичних осіб, визнаних судом безвісно відсутніми, а також про подальші зміни,
пов’язані із зазначеною опікою, піклуванням або управлінням майном, в органи державної податкової служби
за місцем свого перебування не пізніше, як протягом п’яти календарних днів від дня прийняття відповідного рішення;
{ пункт 4, частина 16, Стаття 70, Глава 6, Розділ IІ } {ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
70.16.71. органи, що здійснюють реєстрацію фізичних осіб, – про фізичних осіб,
які зареєстрували своє місце проживання у відповідному населеному пункті чи місце проживання яких знято
з реєстрації в такому населеному пункті, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також про втрачені,
викрадені паспорти громадянина України у п’ятиденний строк з дня надходження відповідних заяв фізичних осіб
та про паспорти громадянина України померлих громадян щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця.
70.16.8. інші органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування – інформацію
про інші об’єкти оподаткування.
70.17. Державний реєстр фізичних осіб – платників податків формується на основі Державного реєстру
фізичних осіб – платник ів податків та інших обов’язкових платежів. Обліковим карткам фізичних осіб, які на момент
набрання чинності цим Кодексом зареєстровані у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків
та інших обов’язкових платежів, присвоюються номери, що відповідають ідентифікаційним номерам платників податків
– фізичних осіб. Документи про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків
та інших обов’язкових платежів, видані органами державної податкової служби у порядку, визначеному законодавством,
що діяло до набрання чинності цим Кодексом, вважаються дійсними для всіх випадків, передбачених для використання
реєстраційних номерів облікових карток фізичних осіб, не підлягають обов’язковій заміні та є такими,
що засвідчують реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
{ Глава 7, Розділ IІ }
ГЛАВА 7. ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ
{ Стаття 71, Глава 7, Розділ IІ }
Стаття 71. Визначення інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби
71.1. Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби – комплекс
заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової
служби покладених на них функцій та завдань.
{ Стаття 72, Глава 7, Розділ IІ }
Стаття 72. Збір податкової інформації
72.1. Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби
використовується інформація, що надійшла:
72.1.1. від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація:
72.1.1.1. що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах;
{підпункт 2, пункт 1, частина 1, стаття 72, Глава 7, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
72.1.1.2. що міститься у наданих великими платниками податків в
електронному вигляді
електронній формі
копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів
оподаткування (податкових зобов’язань), первинних документах, які ведуться в
електронному вигляді,
електронній формі,
регістрах бухгалтерського обліку,
фінансовій звітності, інших документах, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів;
72.1.1.3. про фінансово – господарські операції платників податків;
72.1.1.4. про застосування реєстраторів розрахункових операцій;
72.1.2. від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування
та Національного банку України, зокрема інформація:
72.1.2.1. про об’єкти оподаткування, що надаються та/або реєструються такими органами.
Зазначена інформація повинна містити, зокрема, вид, характеристики, індивідуальні ознаки об’єкта оподаткування
(в разі наявності), за якими його можна ідентифікувати;
72.1.2.2. про результати здійснення державного контролю за господарською діяльністю платника податків;
{підпункт 3, пункт 2, частина 1, стаття 72, Глава 7, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
72.1.2.3. що міститься у звітних документах (крім персоніфікованої статистичної інформації
, фінансових звітів
),
які подаються платником податків органам виконавчої влади та/або органам місцевого самоврядування;
72.1.2.4. про встановлені органами місцевого самоврядування ставки місцевих податків,
зборів та надані такими органами податкові пільги;
{ абзаци 1-9, підпункт 5, пункт 2, частина 1, Стаття 72, Глава 7, Розділ IІ }
72.1.2.5. про дозволи, ліцензії, патенти, свідоцтва на право провадження окремих видів діяльності,
яка повинна містити, зокрема:
найменування платника податків, якому видані такі дозволи, ліцензії, патенти;
податковий номер або реєстраційний номер облікової картки фізичної особи;
вид дозвільного документа;
вид діяльності, на провадження якої видано дозвільний документ;
дату видачі дозвільного документа;
строк дії дозвільного документа, інформацію про припинення (зупинення) дії дозвільного
документа із зазначенням підстав такого припинення (зупинення);
сплату належних платежів за видачу дозвільного документа;
перелік місць провадження діяльності, на яку видано дозвільний документ;
72.1.2.6. про експортні та імпортні операції платників податків;
72.1.3. від банків, інших фінансових установ – інформація про наявність та рух коштів
на рахунках платника податків;
72.1.4. від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів;
72.1.5. від підрозділів податкової служби та митних органів – за результатами податкового контролю;
72.1.6. для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація,
оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана
органу державної податкової служби в установленому законом порядку.
Стаття 73. Отримання податкової інформації органами державної податкової служби
73.1. Інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби
періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.
{ абзаци 1-2, частина 2, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ }
73.2. До інформації, що надається періодично, належить інформація, визначена у підпунктах 72.1.1.1,
72.1.1.2, 72.1.1.3 (в частині обов’язку платника податків надавати розшифровку податкового кредиту та податкових
зобов’язань у розрізі контрагентів, передбачених розділом V цього Кодексу), 72.1.1.4, 72.1.2.1, 72.1.2.3, 72.1.2.4,
72.1.2.5, 72.1.2.6 підпункту 72.1.2, підпункті 72.1.5 статті 72 цього Кодексу.
У разі коли іншими розділами цього Кодексу не визначено інші строки надання такої інформації:
{ пункт 1, частина 2, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ }
73.2.1. інформація, зазначена у підпунктах 72.1.2.1 та 72.1.2.5 підпункту 72.1.2 пункту 72.1
статті 72 цього Кодексу, надається органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування щомісяця
протягом 10 календарних днів місяця, що настає за звітним;
73.2.2. інформація, зазначена у підпункті 72.1.2.3 підпункту 72.1.2 пункту 72.1 статті 72 цього Кодексу,
надається органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування протягом 10 календарних днів з дня подання
такої звітності відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Органами державної
статистики інформація надається відповідно до плану державних статистичних спостережень;
73.2.3. інформація, зазначена у підпункті 72.1.2.4 підпункту 72.1.2 пункту 72.1 статті 72 цього Кодексу,
надається органами місцевого самоврядування не пізніше 10 календарних днів з дати набрання чинності відповідним рішенням;
{ абзаци 1-2, пункт 4, частина 2, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
73.2.4. інформація, зазначена у підпункті 72.1.2.6 підпункту 72.1.2 пункту 72.1 статті 72 цього Кодексу,
надається спеціально уповноваженим центральним
органом виконавчої влади в галузі митної справи
центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну
політику у сфері митної справи,
у строк, визначений спільним наказом
спеціально уповноваженого центрального органу
виконавчої влади в галузі митної справи
центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну
політику у сфері митної справи,
та центрального органу державної податкової служби України
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
, але не рідше ніж кожні 10 календарних днів.
Порядок подання інформації органам державної податкової служби ( 1245-2010-п )
визначається Кабінетом Міністрів України.
{ абзаци
1-10,
1-13,
частина 3, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
73.3. Органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших
суб’єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання
якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій,
завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен
містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб’єктам інформаційних
відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку,
виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері
запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму
та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
{ абзац 6, частина 3, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ } {ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
{ абзац 7, частина 3, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ } {ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків
податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
{ абзац 8, частина 3, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ } {ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
5) у разі проведення зустрічної звірки;
{ абзац
6,
9,
частина 3, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
3)
6)
в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення
за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб’єкту інформаційних відносин
або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб’єкти інформаційних відносин зобов’язані подавати інформацію,
визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня,
що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту,
платник податків звільняється від обов’язку надавати відповідь на такий запит.
Інформація на запит органу державної податкової служби надається Національним банком України, іншими
банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність» ( 2121-14 ).
Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом
( 1245-2010-п ) визначається Кабінетом Міністрів України.
73.4. Інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків надається в обсягах більших,
ніж передбачені пунктом 73.3 цієї статті, банками та іншими фінансовими установами контролюючим органам за рішенням суду.
Для отримання такої інформації контролюючий орган звертається до суду.
{ абзаци 1-4, частина 5, Стаття 73, Глава 7, Розділ IІ }
73.5. З метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право
проводити зустрічні звірки даних суб’єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб’єкта
господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських
відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків,
що здійснювалися між ними, для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку ( 1232-2010-п ), визначеному
Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб’єкту господарювання
у десятиденний термін.
Стаття 74. Обробка та використання податкової інформації
{ абзаци 1-2, частина 1, Стаття 74, Глава 7, Розділ IІ }
74.1. Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу,
може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби
або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.
{ абзаци 1-2, частина 1, Стаття 74, Глава 7, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються
центральним органом державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
74.2. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання
покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
{ Глава 8, Розділ IІ }
ГЛАВА 8. ПЕРЕВІРКИ
{ Стаття 75, Глава 8, Розділ IІ }
Стаття 75. Види перевірок
75.1. Органи державної податкової служби мають право проводити камеральні,
документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах
їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки – цим Кодексом
та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
75.1.1. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної
податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
{ абзаци 1-5, пункт 2, частина 1, Стаття 75, Глава 8, Розділ IІ }
75.1.2. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність,
достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів,
а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,
дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками
(найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної
та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом,
первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов’язані з нарахуванням
і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено
на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної
податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової
служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням
платника податків чи місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні
органу державної податкової служби.
{ пункт 3, частина 1, Стаття 75, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011},
{ЗУ 3205-VI з 07.05.2011}
75.1.3. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження
платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника.
Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання
норм законодавства з питань регулювання обігу готівки,
порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності
документа,
що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців відповідно до закону,
ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі
свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу
про виробництво та обіг
підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору,
оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
{ абзац 2, пункт 3, частина 1, Стаття 75, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012},
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
абзац виключено.
До введення в дію положень щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів
малого підприємництва не проводиться фактична перевірка фізичної особи - підприємця, яка не зареєстрована платником
податку на додану вартість, та юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності,
що передбачає включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Стаття 76. Порядок проведення камеральної перевірки
{ абзаци 1-3, частина 1, Стаття 76, Глава 8, Розділ IІ }
76.1. Камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби
без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної
перевірки не обов’язкова.
76.2. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Стаття 77. Порядок проведення документальних планових перевірок
77.1. Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку
проведення планових документальних перевірок.
{ абзаци 1-4, частина 2, Стаття 77, Глава 8, Розділ IІ }
77.2. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків,
які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено
на органи державної податкової служби.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно
від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники
податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки,
середнім – не частіше ніж раз на два календарних роки, високим – не частіше одного разу на календарний рік.
{ абзац 3, частина 2, Стаття 77, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків
та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
.
Платники податків – юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154,
та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п’яти відсотків від задекларованого
доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п’яти
відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше,
ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними
статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
77.3. Забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов’язань
перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб
та зобов’язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
{ абзаци 1-2, частина 4, Стаття 77, Глава 8, Розділ IІ }
77.4. Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової
служби приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку,
коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку
або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної
планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
77.5. У разі планування різними контролюючими органами у звітному періоді проведення перевірки одного
й того самого платника податків така перевірка проводиться зазначеними органами одночасно. Порядок координації
проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль
за нарахуванням та сплатою податків та зборів ( 1234-2010-п ), визначається Кабінетом Міністрів України.
77.6. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної планової
виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка
здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
77.7. Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
77.8. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової
перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.
77.9. Порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Стаття 78. Порядок проведення документальних позапланових перевірок
{ частина 1, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
78.1. Документальна позапланова виїзна
перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:
78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації
виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства,
контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть
пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит органу державної податкової служби
протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;
78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки,
якщо їх подання передбачено законом;
78.1.3. платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного
податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;
78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків,
якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної
податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
78.1.5. платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення
до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний
або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового
повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були
досліджені під час перевірки, та об’єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки.
Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;
78.1.6. виключено;
78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи
або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом
платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;
{ абзаци 1-2, пункт 8, частина 1, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
78.1.8. платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість,
за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від’ємним значенням з податку
на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
{ абзац 2, пункт 8, частина 1, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Документальна позапланова
виїзна
перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті,
проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість
та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;
78.1.9. щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю
або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального
підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;
78.1.10. виключено;
{пункт 11, частина 1, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4652-VI з 19.11.2012}
78.1.11. отримано постанову суду (ухвалу суду)
судове рішення суду (слідчого судді)
про призначення перевірки або постанову органу
дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону
у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні
, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого,
прокурора, винесену ними відповідно до закону ;
{ абзаци 1-2, пункт 12, частина 1, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
78.1.12. органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або
бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів
обов’язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого
рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з’ясування під час перевірки
питань, що повинні бути з’ясовані під час перевірки для винесення об’єктивного висновку щодо дотримання платником
податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
{ абзац 2, пункт 12, частина 1, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4652-VI з 19.11.2012}
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом
державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової
служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове
розслідування або порушено кримінальну справу
їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального
правопорушення ;
78.1.13. у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої
(нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів,
додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення
платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської
діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою
для проведення такої перевірки.
{ частина 2, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4652-VI з 19.11.2012}
78.2. Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом,
не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки,
що проводяться у межах порушеної кримінальної справи
кримінального провадження
.
{ частина 3, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4652-VI з 19.11.2012}
78.3. Працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових
та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби,
якщо такі перевірки не пов’язані з веденням оперативно-розшукових справ або
розслідуванням кримінальних справ, порушених
здійсненням кримінального провадження
стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні.
Перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, та
у
в
порядку, передбаченому Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" ( 2135-12 ),
Кримінально-им
процесуальним кодексом України
( 1001-05, 1002-05, 1003-05 )
( 4651-17 )
та іншими законами України.
{ абзаци 1-2, пункт 12, частина 1, Стаття 78, Глава 8, Розділ IІ }
78.4. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби
приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку,
коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної
позапланової перевірки.
78.5. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної
позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова
невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
78.6. Строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
78.7. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної позапланової
перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.
78.8. Порядок оформлення результатів документальної позапланової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Стаття 79. Особливості проведення документальної невиїзної перевірки
79.1. Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної
податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки,
визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених
у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених
цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
79.2. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної
податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом,
та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому
чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної
перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
{ абзаци 2, частина 2, Стаття 79, Глава 8, Розділ IІ } {ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати
проведення документальної невиїзної перевірки.
79.3. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов’язкова.
{ Стаття 80, Глава 8, Розділ IІ }
Стаття 80. Порядок проведення фактичної перевірки
80.1. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
{ частина 2, стаття 80, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби,
оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику
або особам, які фактично проводять розрахункові операції
під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин:
{ пункт 1, частина 2, Стаття 80, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012}
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011},
{ЗУ 3205-VI з 07.05.2011}
80.2.1. у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать
про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів,
здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності
документа,
що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону,
патентів, ліцензій , свідоцтв про державну реєстрацію
та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на органи державної податкової служби,
та виникає необхідність перевірки таких фактів;
{ пункт 2, частина 2, Стаття 80, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012},
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011},
{ЗУ 3205-VI з 07.05.2011}
80.2.2. у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів
або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства,
контроль за яким покладено на органи державної податкової служби, зокрема, щодо здійснення платниками податків
розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності
документа,
що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону,
патентів, ліцензій , свідоцтв про державну реєстрацію
та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на органи державної податкової служби,
виробництва та обігу підакцизних товарів;
80.2.3. письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником
податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;
80.2.4. неподання суб’єктом господарювання в установлений законом строк обов’язкової звітності
про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій,
подання їх із нульовими показниками;
{ пункт 5, частина 2, Стаття 80, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
80.2.5. отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог
законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв
та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків
, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері
виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів
;
80.2.6. у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань,
визначених у пункті 75.1.3;
80.2.7. у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці
найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати
без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.
80.3. Фактична перевірка, що здійснюється за наявності обставини, визначеної у пункті 80.2.6,
може бути проведена для контролю щодо припинення порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3,
одноразово протягом 12 місяців з дати складання акта за результатами попередньої перевірки.
80.4. Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових
операцій та ведення касових операцій, посадовими особами органів державної податкової служби на підставі
підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.
80.5. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення фактичної перевірки
здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
80.6. Під час проведення фактичної перевірки в частині дотримання роботодавцем законодавства
щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), в тому числі тим,
яким установлено випробування, перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з’ясовуються питання
щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці працівника.
Для з’ясування факту належного оформлення трудових відносин з працівником, який здійснює трудову діяльність,
можуть використовуватися документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати
(посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо).
80.7. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами органу державної
податкової служби у присутності посадових осіб суб’єкта господарювання або його представника та/або особи,
що фактично здійснює розрахункові операції.
80.8. Під час проведення перевірки посадовими особами, які здійснюють таку перевірку,
може проводитися хронометраж господарських операцій. За результатами хронометражу складається довідка,
яка підписується посадовими особами органу державної податкової служби та посадовими особами суб’єкта
господарювання або його представника та/або особами, що фактично здійснюють господарські операції.
80.9. Строки проведення фактичної перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
80.10. Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Стаття 81. Умови та порядок допуску посадових осіб органів державної
податкової служби до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок
{ абзаци
1-5,
1-8,
частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
81.1. Посадові особи органу державної податкової служби
вправі
мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки
, фактичної перевірки
за наявності підстав для їх проведення,
визначених цим Кодексом,
і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав,
визначених цим Кодексом, та за умови пред’явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі,
найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та
реквізити суб’єкта (об’єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – платника податку,
який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище
посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису
керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.
та за умови пред'явлення або надіслання у випадках,
визначених цим Кодексом, таких документів:
{ абзац 2, частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
Непред’явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові
операції) направлення на проведення перевірки або пред’явлення направлення, оформленого з порушенням вимог,
установлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби
до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби,
реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого
проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета,
вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи,
яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу
державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;
{ абзац 3, частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ } {ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
копії наказу про проведення перевірки;
{ абзац 4, частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ } {ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
{ абзац 5, частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012},
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом,
платнику податків (його посадовим (службовим) особам
або його уповноваженому представнику,
або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів
або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом,
є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення
документальної виїзної або фактичної перевірки.
{ абзац
3,
6,
частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників
або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці
другому
п'ятому
цього пункту, не дозволяється.
{ абзац
4,
7,
частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
При пред’явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків
(його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні
із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
{ абзац
5,
8,
частина 1, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків
(його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні
на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт,
який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку
є підставою для початку проведення такої перевірки.
81.2. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків
(його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових)
осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
{ абзаци 1-2, частина 3, Стаття 81, Глава 8, Розділ IІ }
81.3. Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби
повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи – платники податків
під час перевірки, що проводиться органами державної податкової служби, зобов’язані виконувати вимоги органів
державної податкової служби щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку)
про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).
Стаття 82. Строки проведення виїзних перевірок
{ абзаци 1-2, частина 1, Стаття 82, Глава 8, Розділ IІ }
82.1. Тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для
великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 робочих днів, інших платників податків – 20 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням
керівника органу державної податкової служби не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб’єктів
малого підприємництва – не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків – не більш як на 10 робочих днів.
{ абзаци 1-2, частина 2, Стаття 82, Глава 8, Розділ IІ }
82.2. Тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться
за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлена
у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків,
щодо суб’єктів малого підприємництва – 5 робочих днів, інших платників податків – 10 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням
керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб’єктів
малого підприємництва – не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків – не більш як на 5 робочих днів.
{ абзаци 1-3, частина 3, Стаття 82, Глава 8, Розділ IІ }
82.3. Тривалість перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, не повинна перевищувати 10 діб.
Продовження строку таких перевірок здійснюється за рішенням керівника органу державної
податкової служби не більш як на 5 діб.
Підставами для подовження строку перевірки є:
82.3.1. заява суб’єкта господарювання (у разі необхідності подання ним документів, які стосуються питань перевірки);
82.3.2. змінний режим роботи або підсумований облік робочого часу суб’єкта господарювання
та/або його господарських об’єктів.
{ абзаци 1-4, частина 4, Стаття 82, Глава 8, Розділ IІ }
82.4. Проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків
може бути зупинено за рішенням керівника податкового органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного
робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку,
з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення
перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про зупинення
документальної виїзної планової, позапланової перевірки.
При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі
необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків,
завершення розгляду судом позовів з питань, пов’язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених
документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.
Загальний термін проведення перевірок, визначених у пунктах 200.10 та 200.11 статті 200 цього Кодексу,
з урахуванням установлених цим пунктом строків зупинення не може перевищувати 60 календарних днів.
Стаття 83. Матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок
83.1. Для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок
підставами для висновків є:
83.1.1. документи, визначені цим Кодексом;
83.1.2. податкова інформація;
83.1.3. експертні висновки;
83.1.4. судові рішення;
83.1.5. виключено;
83.1.6. інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами,
контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.
Стаття 84. Проведення експертизи під час здійснення податкового контролю
органами державної податкової служби
84.1. Експертиза проводиться у разі, коли для вирішення питань, що мають значення для здійснення
податкового контролю, необхідні спеціальні знання у галузі науки, мистецтва, техніки, економіки та в інших галузях.
Залучення експерта здійснюється на договірних засадах та за рахунок коштів сторони, що є ініціатором залучення експерта.
84.2. Експертиза призначається за заявою платника податків або за рішенням керівника
(або його заступника) органу державної податкової служби, в яких зазначаються:
84.2.1. підстави для залучення експерта;
84.2.2. прізвище, ім’я та по батькові експерта;
84.2.3. реквізити платника податків, стосовно якого здійснюється податковий контроль;
84.2.4. питання, поставлені до експерта;
84.2.5. документи, предмети та інші матеріали, які подаються на розгляд експерта.
84.3. Орган державної податкової служби, керівник (або заступник) якого призначив проведення експертизи,
зобов’язаний ознайомити платника податків (його представника) з рішенням про проведення експертизи,
а після закінчення експертизи – з висновком експерта.
84.4. виключено.
{ абзаци 1-4, частина 4, Стаття 82, Глава 8, Розділ IІ }
84.5. Експерт має право ознайомлюватися з поданими йому матеріалами,
які стосуються предмета експертизи, та просити надання додаткових матеріалів.
Експерт має право відмовитися від надання висновку, якщо поданих матеріалів недостатньо
або такий експерт не володіє необхідними знаннями для проведення зазначеної експертизи.
84.6. За надання завідомо неправдивого висновку експерт несе відповідальність відповідно до закону.
Стаття 85. Надання платниками податків документів
85.1. Забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими
(службовими) особами органів державної податкової служби у випадках, не передбачених цим Кодексом.
{ абзац 1, частина 2, стаття 85, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
85.2. Платник податків зобов’язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної
податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать
до предмета перевірки або пов’язані з ним.
або пов'язані з предметом перевірки.
Такий обов’язок виникає у платника податків після початку перевірки.
{ абзац 2, частина 2, стаття 85, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
• згідно Прикінцевих та перехідних положень {ЗУ 3609-VI з 06.08.2011 } :
пп. 26) (щодо змін до пункту 85.2 статті 85 у частині порядку надання інформації в електронній формі),
вважаємо, що до 01.01.2012 абзаци 2 та 3 не діють,
а абзац другий в старій редакції діє з 01.01.2011 по 05.08.2011.
При цьому великий платник податків зобов’язаний також надати в
електронному вигляді
електронній формі
з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб
(у форматі та порядку, визначених центральним органом державної податкової служби)
копії документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування
(податкових зобов’язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності,
інших документів, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів
(якщо такі документи створюються ним в електронній формі)
, не пізніше робочого дня,
наступного за днем початку документальної виїзної планової, позапланової перевірки, документальної невиїзної перевірки.
{ зміни 06.08.2011, а застосовується з 01.01.2012 р.
у частині порядку надання інформації в електронній формі }
{ абзац 3, частина 2, стаття 85, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 5083-VI з 12.08.2012},
{ЗУ 3609-VI з 06.08.2011}
Для платників податків, які відповідно до цього пункту зобов'язані надавати інформацію
в електронній формі, загальний формат та порядок подачі такої інформації визначаються центральним органом
державної податкової служби
виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику
. У разі невстановлення електронного формату
та порядку надання такої інформації платник податків звільняється від обов'язку подання її в електронній формі.
{ доповнено 06.08.2011, а застосовується з 01.01.2012 р.
у частині порядку надання інформації в електронній формі }
85.3. Документи, що містять комерційну таємницю або є конфіденційними, передаються окремо із зазначенням
посадової (службової) особи, що їх отримала. Передача таких документів для їх огляду, вивчення і їх повернення
оформляються актом у довільній формі, який підписують посадова (службова) особа органу державної податкової служби
та платник податків (його представник).
85.4. При проведенні перевірок посадові особи органу державної податкової служби мають право отримувати у
платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів,
що свідчать про приховування (заниження) об’єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов’язкових платежів),
порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
{ частина 5, Стаття 85, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4652-VI з 19.11.2012}
85.5. Забороняється вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських,
бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених
кримінально-процесуальним законом
кримінальним процесуальним законодавством
.
85.6. У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів
посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі,
що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного
представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою)
особою органу державної податкової служби та платником податків або його законним представником. У разі відмови
платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
85.7. Отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами
органу державної податкової служби, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник
податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то
посадові (службові) особи органу державної податкової служби, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.
85.8. Посадова (службова) особа органу державної податкової служби, яка проводить перевірку,
у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників
копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків
або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
{ абзаци 1-3, частина 9, Стаття 85, Глава 8, Розділ IІ }
85.9. У разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів,
облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати
податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,
були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов’язані надати для проведення перевірки контролюючому
органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.
Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів,
якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів,
повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.
У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними
та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання
вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Стаття 86. Оформлення результатів перевірок
{ абзаци 1-4, частина 1, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
86.1. Результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються
посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності).
У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку,
у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов’язаний його підписати.
Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки,
встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).
У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов’язаний підписати такий акт перевірки
із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
86.2. За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках,
який підпису ється посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної
податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку,
визначеному статтею 42 цього Кодексу.
{ абзаци 1-4, частина 3, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
86.3. Акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу,
складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку,
та реєструється в органі державної податкової служби протягом п’яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення
установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій
сплаті, – протягом 10 робочих днів).
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки)
посадовими особами органу державної податкової служби складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови.
Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день
його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику.
Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки або отримання його
примірника не звільняє платника податків від обов’язку сплатити визначені органом державної податкової служби за результатами
перевірки грошові зобов’язання.
У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта
або довідки про результати перевірки або неможливості його вручення та підписання у зв’язку з відсутністю платника
податків або його законних представників за місцезнаходженням такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку,
визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених у цьому
абзаці випадках органом державної податкової служби складається відповідний акт.
{ абзаци 1-2, частина 4, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
86.4. Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими
особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби
протягом п’яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників
податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, – протягом 10 робочих днів).
{ абзац 2, частина 4, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації
вручається особисто платнику податків
або
чи
його законним представникам
або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення
.
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання
акта (довідки) перевірки посадовими особами органу державної податкової служби складається відповідний акт, що засвідчує
факт такої відмови. Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки не звільняє
такого платника податків від обов’язку сплатити визначені органом державної податкової служби за результатами перевірки
грошові зобов’язання. Заперечення по акту перевірки розглядаються у порядку і строки, передбачені пунктом 86.7 цієї статті.
Податкове повідомлення-рішення приймається у порядку і строки, передбачені пунктом 86.8 цієї статті.
{ абзаци
1-4,
1-5,
частина 5, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
86.5. Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у
двох примірниках, підписується посадовими особами органів державної податкової служби, які проводили перевірку, реєструється
не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується
особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
{ абзац 2, частина 5, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ } {ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
У разі якщо платник податків (його відокремлені підрозділи) здійснює свою діяльність не за основним
місцем обліку платника податків, орган державної податкової служби, який проводив перевірку, не пізніше трьох робочих днів
з дня реєстрації акта (довідки) в цьому органі направляє акт (довідку) до органу державної податкової служби за основним місцем
обліку платника податків. Копія акта (довідки) перевірки з відміткою про реєстрацію в журналі реєстрації актів (довідок)
перевірок зберігається в органі державної податкової служби, який проводив перевірку.
{ абзац
2,
3,
частина 5, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції,
платником податків та/або
його законними представниками (у разі наявності)
та посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку,
здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні органу державної податкової служби.
У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала
розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами органу державної податкової служби
складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не
пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів податкового органу
і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків,
його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.
У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника
акта (довідки) перевірки чи неможливості його вручення платнику податків або його законним представникам чи особі,
яка здійснювала розрахункові операції з будь-яких причин, такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку,
визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.
У зазначених в цьому абзаці випадках органом державної податкової служби складається відповідний акт
або робиться позначка в акті або довідці про результати перевірки.
86.6. Відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала
розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків
від обов’язку сплатити визначені органом державної податкової служби за результатами перевірки грошові зобов’язання.
{ абзаци 1-4, частина 7, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
86.7. У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами
та
і
даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення
до органу державної податкової служби за основним місцем обліку
такого платника податків
протягом п’яти робочих днів з дня отримання акта (довідки).
Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п’яти робочих днів, що настають
за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв’язку з необхідністю з’ясування обставин, що не були
досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному
статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа
та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.
У разі якщо платник податку виявив бажання взяти участь у розгляді його заперечень до акта перевірки,
орган державної податкової служби зобов’язаний повідомити такого платника податків про місце і час проведення такого розгляду.
Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень,
але не пізніше ніж за два робочих дні до дня їх розгляду.
Участь керівника відповідного органу державної податкової служби (або уповноваженого ним представника)
у розгляді заперечень платника податків до акта перевірки є обов’язковою. Такі заперечення є невід’ємною частиною
акта (довідки) перевірки.
Рішення про визначення грошових зобов’язань приймається керівником органу державної податкової служби
(або його заступником) з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності).
Платник податків або його законний представник може бути присутнім під час прийняття такого рішення.
{ частина 8, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4834-VI з 01.07.2012}
86.8. Податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником)
протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку,
передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень
(за результатами фактичної перевірки – з дня реєстрації
(надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків)
, а за наявності заперечень посадових осіб платника
податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки – протягом
трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
{ частина 9, Стаття 86, Глава 8, Розділ IІ }
{ЗУ 4652-VI з 19.11.2012}
86.9. У разі якщо грошове зобов’язання розраховується органом державної податкової служби за результатами
перевірки, призначеної відповідно до
кримінально-процесуального закону
кримінального процесуального законодавства
або закону про оперативно-розшукову діяльність,
податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним
рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному
органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби
визначається кримінально-процесуальним законом
кримінальним процесуальним законодавством
або законом про оперативнорозшукову діяльність.
86.10. В акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов’язань платника.
|
|